Община Димово

Председател на ОбС на БСП-Димово:​ Андрей Митев Андреев

гр. Димово 3750, ул. Г. Димитров" №137

 

Община Димово е разположена в северозападната част на Република България, област Видин. Граничи с шест други общини от областта – Белоградчик, Ружинци, Грамада, Чупрене, Макреш и Видин, с община Лом от област Монтана, а на север / североизток посредством р. Дунав – с Република Румъния.
Общината се характеризира с добра транспортна достъпност. През гр. Димово преминава международен път Е 79 Граница Румъния - о.п.Видин – Димово – Монтана – Враца – София – Граница Гърция, който е част от трасето на трансевропейски коридор № 4, на 30 км от града се намира фериботната връзка Видин – Калафат и ГКПП Връшка чука, а на 50 км ГКПП Брегово. През територията й преминава и ж.п. линията Видин – София с дължина на участъка в общината от 38 км. Обслужването се извършва от две ж.п. гари –Димово и Гара Орешец.
Територията на общината е с преобладаващо хълмисто-равнинен характер, обхващащ части от Дунавската равнина, в която попада Арчарският район, и преминава до полупланински в района на град Димово и село Гара Орешец, с надморска височина от + 42 м до + 900 м.

Територията се отводнява от притоците на река Дунав – река Арчар, река Скомля, река Белщица и река Лом. Преминаването на тези реки през общината, разположението й на брега на река Дунав в Арчарския район и наличието на 6 микроязовири / Върбовчец, Медовница – 2 бр., Шипот, Скомля и Ярловица/ предоставят добри възможности за развитие на зеленчукопроизводството и рибовъдството.
Водещи отрасли в общинската икономика са търговията и услугите, селското стопанство и преработващата промишленост. Значителен дял в сектора на обслужването, който е доминиращ по отношение на заетите лица и регистрираните предприятия, заема малкият бизнес. Селското стопанство също е важен отрасъл за общината като източник на доходи и заетост. В община Димово има ресурси, както за крупни арендни стопанства, така и за малки семейни ферми. Към момента по-голямата част от обработваемата земя е заета от зърнени култури, предимно пшеница, ечемик и царевица. Благоприятните природоклиматични и почвени условия предполагат възможности за развитие на зеленчукопроизводството, лозарството и овощарството. Традиция има и в отглеждането на етерично – маслените и билкови култури. Над 70 вида билки и лечебни растения виреят на територията на общината, част от които с търговско значение. Тенденция е развитието на екологично чисто земеделие и свързването на взаимно изгодни производства, в т.ч. изграждането на преработвателни предприятия, свързани с производството и преработката на селскостопанска продукция, което да стимулира и земеделските производители.

Като предпоставки за развитието на туризма в общината се отбелязват съществуващите природни дадености, географско положение и близостта до туристически обекти от национално и международно значение. Районът на с. Гара Орешец е богат на карстови пещери, по-големи и лесно достъпни от които са пещерите „Венец” и „Козарника”. В района на с. Арчар се намира археологическият обект „Рациария”, с останки от Римския град „Рациария”, който възниква в началото на първи век сл.н.е. като военен център на северната граница на провинция Мизия. На 2 км южно от с.Извор се намира манастирът „Св. Богородица”.

Населени места: 1 град – гр.Димово(център на общината); 22 села - Арчар, Бела, Държаница, Дълго поле, Извор, Карбинци,  Кладоруб, Костичовци, Лагошевци, Мали Дреновец,Медовница, Орешец,  Гара Орешец, Острокапци,  Септемврийци,  Шипот, Скомля, Върбовчец, Владиченци,  Воднянци, Яньовец, Ярловица

 

АнкетаВиж всички анкети

Видео

БСП в социалната мрежа

СъбитияВиж всички събития

Документи